Hakkımızda

PLANEX REDÜKTÖR A.Ş. ortaklarının 50 yılı geçkin bilgi birikimleri ve tecrübeleri ile 2017 yılında kurulmuştur. Günümüze kadar sayısız Planet Redüktör imalatı tamamlayıp müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamış ve çoğunluğu ithal olan Türkiye piyasasına yerli üretimi kazandırmıştır.

1985 yılında Türkiye’de ilk globoid dişli imalatı ile ülkemize kazandıran AKBAY Redüktörün sahibi Adil AKBAY firma kurucularımızdan makine mühendisi Bilal AKBAY’ın babasıdır. Bilal Akbay daha sonraki yıllarda bu işi babası ile 1996 yılına kadar başarılı bir şekilde devam ettirmiş globoid dişli Türkiyede gözden düştüğü yıllarda Akbay Redüktör kapatılmış, satış ve pazarlama üzerine ithalatçı firma kişiliğinde Özakbay Redüktör kurulmuştur.

Özakbay Redüktör SITI, SOM, COEL, S GEAR, ALLIANCE gibi yurt dışı firmalarının Türkiye distribütörlüğünü yapmıştır. Büyümeyle birlikte yurtdışı tedarikçilerinin termin sürelerini geç vermesi, siparişleri zamanında temin edilememesi gibi olumsuzluklardan dolayı 2005 yılında PDS firmasını kurarak yerli planet redüktör imalatına başlamıştır.
Endüstriyel tesisler, arıtma uygulamaları, tarım makinaları, geri dönüşüm uygulamaları, boru ve saç işleme makinaları, çimento sanayi, haddehane uygulamaları, maden makinaları, teleferik tahrik sistemleri, vinç uygulamaları, beton santralleri, gemi sanayi, kovalı tahrik sistemleri, konveyör sistemleri, karıştırıcılar, parçalayıcı sistemler, yürütme sistemleri, fırın tahrik sistemleri, değirmen tahrik sistemleri gibi mobil ve sabit sanayinin her kesimine 3,55-9700 ‘e kadar çevrim oranı minimum 1100 Nm ile maksimum 2 milyon Nm ile yüksek çıkış momenti üretebilen redüktörler imal edilmiştir. 2016 yılında çok ortaklı olan PDS Planet Dişli Sistemleri’nde ki hisselerini devredip PLANEX REDÜKTÖR A.Ş.’yi kurmuştur.